Prikazivanjem najboljih hrvatskih digitalnih priča zaokružen BRIGHTS projekt

Događanjem u Art-kinu Croatia na kojem su se okupili predstavnici škola, udruga, jedinica lokalne i regionalne samouprave, roditelji, bake i djedovi te učenici koji su stvarali digitalne priče na teme ljudskih prava, kulturne raznolikosti, nenasilja i održivog razvoja završen je dvogodišnji europski projekt BRIGHTS.

Projekt BRIGHTS financijski podupire Europska komisija kroz program Erasmus+. U posljednje dvije godine provodio se u Belgiji, Grčkoj, Italiji i Hrvatskoj s ciljem da promovira Obrazovanje za globalno građanstvo u formalnom i neformalnom obrazovanju pomoću metode digitalnog pripovijedanja. Učitelji, profesori, radnici s mladima i treneri iz neformalnog sektora usvojili su putem projekta metodologiju koju je razvijao međunarodni partnerski konzorcij te potom educirali više od 1.000 učenika koji su izradili digitalne priče. Njihove digitalne priče možete pogledati na YouTube kanalu projekta BRIGHTS, a priče hrvatskih učenika okupljeni su imali priliku pogledati na velikom platnu u Art-kinu Croatia.

Autori najboljih priča i njihovi mentori primili su na događanju „Učenici globalni građani“ priznanja i nagrade. Četrnaestogodišnji Čabranin Kevin Malnar autor je najbolje hrvatske priče „Meni je sve to isto“ u kojoj donosi vlastito viđenje života na hrvatsko-slovenskoj granici koju od početka izbjegličke krize krasi bodljikava žica. Kevinova mentorica je profesorica Osnovne škole „Petar Zrinski“ Čabar Tanja Šebalj-Kocet. Kevin i Tanja zajedno s timom Centra tehničke kulture Rijeka, udruge koja je projekt provodila u Hrvatskoj, u listopadu su sudjelovali kao hrvatski predstavnici na ALL DIGITAL summitu koji je ove godine bio posvećen temi digitalnog pripovijedanja.

KEVINOVA PRIČA:

Okupljenima u Art-kinu BRIGHTS nacionalni tutori Hana Galogaža Lanča i Sanjin Smajlović iz CTK Rijeka, koji su mentorirali hrvatske edukatore u savladavanju BRIGHTS metodologije i praktičnom radu s mladima, predstavili su BRIGHTS metodologiju. Kao najjaču kvalitetu BRIGHTS metodologije tutori su naveli njenu moć da osnaži pojedinca koji priča svoju digitalnu priču, kao i da motivira gledatelje iste. Dodali su i da je jaka snaga ove metodologije njena mogućnost primjene na različite teme i kontekste.

BRIGHTS metodologija

Međunarodni konzorcij je digitalno pripovijedanje zbog njegove jednostavnosti i atraktivnosti među mladim ljudima prepoznao kao odličan alat za obradu tema iz područja obrazovanja za globalno građanstvo. Radi se o kratkoj formi digitalne komunikacije koja omogućuje ne samo razmjenu svakodnevnice pojedinaca već i potiče razumijevanje među ljudima različitih etničkih ili vjerskih pozadina, vjerovanja ili uvjerenja, ukazuje na stereotipe, promiče interkulturalni dijalog te osnažuje kritičko mišljenje, kao i računalnu i medijsku pismenost.

U Hrvatskoj je BRIGHTS metodologiju kroz masivni online otvoreni tečaj „Pristup obrazovanju za globalno građanstvo kroz digitalno pripovijedanje” prigrlilo 169 predstavnika neformalnog i formalnog obrazovnog sektora (profesori, nenastavno školsko osoblje, predstavnici udruga, treneri, …), a u cijeloj Europi njih preko 1200. Tečaj je u listopadu proglašen najboljim digitalnim resursom za edukatore u paneuropskoj mreži ALL DIGITAL.

Po uspješnom završetku masivnog online otvorenog tečaja polaznici su dobili priliku uključiti se u praktični dio projekta koji je uključivao radionicu za njih i radionicu s mladim osobama od 13 do 19 godina. U Hrvatskoj je u radionicu uključeno 26 edukatora koji su u svoje znanje prenijeli na preko 300 hrvatskih mladih osoba. Pogledajte i podijelite njihove digitalne priče.

O svom iskustvu sudjelovanja u BRIGHTS projektu te praktičnoj primjeni BRIGHT metodologije s mladima govorile su polaznice edukacije Mirjana Jerković i Ivana Kovač, profesorice Osnovne škole „Tin Ujević“ Osijek. One su naglasile kako su unatoč lošoj opremljenosti škole i kraju školske godine uspjele održati radionice s učenicima koji su bez problema prigrlili metodologiju i napravili svoje digitalne priče. Metodologiju su nastavile koristiti i već u ovoj školskoj godini možemo očekivati nove digitalne priče iz Osijeka.

Metodologiju su pohvalile zaposlenice Odjela za odgoj i školstvo Grada Rijeke Lana Golob i Mirela Pašić koje su ustvrdile kako se ona može vrlo lako uklopiti u nastavu Građanskog odgoja. One su predstavile riječki model građanskog odgoja koji se širi Hrvatskom te još jednom istaknule kako se teme i pristupi koji u radu s mladima potiču toleranciju, nenasilje, razumijevanje različitosti danas jako potrebne hrvatskome društvu.

Inače, događanje „Učenici globalni građani“ održalo se kao dio Tjedna globalnog obrazovanja (19.-25. studenog 2018.). Ukoliko vas zanima obrazovanje za globalno građanstvo pozivamo vas da se pridružite prvoj europskoj zajednici koja okuplja stručnjake, praktičare i ostale zainteresirane za tematiku na Unite-IT platformi, koja je također nastala u sklopu BRIGHTS projekta.